מרכז מים | אצטדיון טדי אגף מזרחי | טלפון: 02-6787277

שאלות ותשובות

שאלות עוזרות בבחירת מרכז למידה לתינוקות
מדריכים ומדריכות לתינוקות צריכים להיות בעלי השכלה בתחום ובוגרי קורס לימוד לתינוקות של מרכז איזי שפירא ומוסדות אחרים כמו: סמינר הקיבוצים ווינגייט, לאחר שעברו סטאג' מטעם המרכז. כל המדריכים עברו קורס בהחייאה לפעוטות ועזרה ראשונה. המדריכים בעלי אוריינטאציה לילדים ועבדו בעבר ובהווה עם ילדים. להיות אלוף שחייה או מאמן שחייה אין אומר בהכרח כי המדריך מתאים ללמד פעוטות והוא בעל יכולת קשב וקליטה של מצוקות ופחדים אצל הפעוט.
האם המדריכים מתלהבים מעבודתם, סובלניים, ומרוכזים בלימוד ובתלמידים?
האם המדריכים מתאימים עצמם להתפתחות הקבוצה והאינדיבידואל בקבוצה?
האם המדריך קשוב לפחדים של הפעוט או הוא יוצר אותם?
חפשו מדריך שהוא מורה ולא מענה !!!
האם השיעור מותאם לקצב התפתחות הפעוט?
האם התרגילים מתבצעים בדרגת קושי הדרגתית ורק כאשר הפעוט מוכן לכך?
האם דוחקים בפעוט לפני שהוא חש בטוח ונינוח במים?
האם מכריחים את הפעוט לבצע תרגילים כאשר הוא אינו מעוניין?
האם הוראות המדריך עקביות עם מהלך התרגילים?
האם הפעוטות  חשים בנוח או שמה מהלך השיעור מלווה בבכי והפעוטות  מנסים לברוח מהמים?
האם הפעוטות  בולעים מים?
האם הפעוטות  מקיאים מפחד או מבליעת כמות גדולה של מים?
האם הפעוט בוכה כאשר מתקרבים ומחנים את הרכב סמוך לבריכה?מרכז מים - שחיה לתינוקות
שאל הורים האם הפעוט בוכה או מתרגש כאשר מזכירים "מים" או "בריכה"?
פעוטות כן צריכים וחייבים רמת ביטחון גבוה מאוד הן מההורה והן מהמדריך בשביל לחוש בנוח.
תוכניות רבות ומרכזים רבים מראים לכם רק את התוצאה הסופית.
שאלו שאלות בטלפון ובררו פרטים. גשו לשיעורים והתבוננו ולימדו מהנעשה כמה פעמים שתדרשו בכדי לבחור את המרכז אותו אתם רוצים לילדכם. אל תרגישו מחויבים למרכז זה או אחר רק בגלל שבאתם לצפות בשיעור, הרגישו בטוחים בהחלטתכם.

 

כמה שיעורים יש לקבל?

בתקופה של הסתגלות למים אנו ממליצים כי הפעוטות  יגיעו אחת לשבוע לשיעור שחייה, ובנוסף יתאמנו עם ההורים בבית. הליך זה חשוב בהתפתחות והתקדמות הפעוט ויעזרו לו להתרגל מהר יותר למים.
למידת שחייה אפקטיבי כאשר לומדים צעד אחר צעד או "צלילה אחר צלילה" במספר רב יותר של חזרות. הורים שבאים לשיעור אחד בשבוע צריכים להתאמן גם בבית אפילו רק למספר דקות בודדות בכל פעם. גם אם אין לכם גישה לבריכה, תרגול פשוט באמבט יכול להספיק. בעדינות שפכו מעט מים על ראשו של הפעוט בקריאה "אחת שתיים שלוש". בצעו את התרגיל מספר פעמים (לפני שמוסיפים סבון ושמפו). רצוי ואפשר לצרף צעצועים מסוגים שונים בכדי לעורר את הילד לתרגיל.
כאשר הפעוט מתחיל לבעוט ולהשפריץ מים ויכול לעצור את נשימתו ל – 5 שניות מתחת למים (הליך שלוקח זמן) ניתן יהיה להוריד מעט את האימון הביתי, אולם זכרו כי קיים קשר ישיר בין מספר התרגולים להתקדמות הפעוט.

מתי הפעוט יתחיל באמת ללמוד שחייה?

אנשים רבים שיתקשרו לשאול מתי הפעוט יחל לשחות, יתכוונו אולי ללמידת שחייה כשהפעוט עדיין זוחל? אנחנו מתכוונים ל"שחייה" כאשר הפעוט יכול להזיז עצמו בצורה עצמאית באמצעות דחיפה הרגליים ולצלול עד 20 שניות מתחת למים תוך כדי התקדמות בצורה הרמונית לטווח קצר. בגיל הצעיר התקדמות היא תוצר של עבודת רגליים כמעט מוחלטת. למשפחות שימשיכו לאמן את ילדם, הצפי הוא שעד גיל שנתיים הילד יקפוץ משפת הבריכה יצלול ויחזור לשפת הבריכה בשחיית צלילה.
תינוקות שהחלו בשחייה לפני גיל שנה יגיעו למצב שבגיל 25 חודשים יוכלו לעצור את נשימתם למשך של 20 שניות ויוכלו לצלול ולהתקדם רבות. הפעוטות  יוצאים מהשיעור נינוחים ורגועים. הגעה למצב זה מצריך אימונים רבים והתקדמות איטית והדרגתית. תינוקות צריכים לסיים שיעור בתחושה של שימחה, ללא התנשפות וללא בליעה של מים רבים.

 מרכז מים - שחיה לתינוקות

האם ילדי יהיה חסין בפני טביעה אם הוא ישתתף בשיעורים?

אף אדם אינו חסין בפני טביעה
. נקיטת אמצעים חייבים להילקח בחשבון במים ומסביב למים בכדי למנוע מצב של טביעה. הורים חייבים תמיד להיות בקרבת ילדם כשזה קרוב או בתוך המים. אולם, פעוטות שעברו שיעורי שחייה ישפרו לאורך זמן את יכולתם ושהייתם במים ללא עזרה של מבוגר, הם יהיו מסוגלים להיות במים בצורה עצמאית (מגיל ארבע) אולם אין בדבר זה בגדר המלצה להשאיר את הילד ללא השגחה.

המלצת רופאי ילדים

רופא הילדים שלי אומר כי "לימודי שחייה צריכים להתחיל רק מגיל ארבע שנים".
האקדמיה האמריקאית לרופאי ילדים מצהירה כי תינוק אינו מפותח מספיק ללמידת שחייה עד גיל ארבע שנים. אנחנו מסכימים כי ללמידת סגנון חתירה, גב, חזה ופרפר הגיל המתאים הוא ארבע ולא שלושה חודשים. אולם, מכונים ובתי ספר בכל העולם אומרים כי פעוטות יכולים לשחות. אנשים שלא מהתחום יחשבו שרק הסגנונות הידועים הם השחייה ה"אמיתית", אנשי מקצוע יגידו כי שחייה היא תנועה הרמונית בתוך המים לצורך התקדמות. גישתנו, היא כי הפעוט חש בביטחון במים וכי מבחינתנו ישנה חשיבות משנית אם הפעוט ישחה בגיל שלוש או ארבע, מטרתנו היא כי הפעוט יאהב את המים.
פחדיה של האקדמיה האמריקאית לרופאי ילדים מתבטאים גם בחששם לגבי צורת הלימוד והם שוללים למידה בצורה אגרסיבית ותוקפנית בגיל מוקדם כ"כ. לכן, בבחירת בית ספר שחייה יש לבחון את צורת הלימוד ולא את מבחן התוצאה.

 

האם כל הפעוטות  אוהבים מים?

הלוואי. לצערנו, ישנם תינוקות שמאוד נזהרים בכל הנוגע לדברים חדשים. חלקם מפחדים ממצבים חדשים, סביבה חדשה, אנשים זרים וכדומה. אחרים חשים שלא בנוח כאשר שוטפים את פרצופם במים. בדר"כ אי נוחות במים היא פועל יוצא של חשש ההורים ואי נוחותו במים. הורים, בכדי ללמד את ילדם צריכים בעצמם להרגיש נוח ונינוחות בסביבה מימית. גישה חיובית והתמדה הם הכלים להקנות תכונות לפעוט, תרגול הדרגתי וחיזוקים פיסיים יעזרו לפעוט להתגבר על נוחות וללמוד לאהוב תרגילים. פעוט החש אי נוחות יוכל להתגבר על תחושות אלו תוך כדי גירוי למשחק, שירה, ולעיתים אף הפרחת בלוני סבון. קבוצה תומכת היא אחד המפתחות להצלחת התוכנית. התרכזו במה נעים ונינוח לפעוט ותרגלו בהדרגה דברים חדשים. אל תדחקו בפעוט לתרגיל שהוא לא בטוח עימו, היו סבלניים ובצעו תרגילים שיש להכניס את הראש למים בהדרגה ורק כאשר היליד מוכן לכך. ישנם פעוטות שמתרגלים למים במהירות וישנם פחות, סבלנות והתמדה הוא המפתח להצלחה. התוצאה ושמחת הילד שווים כל רגע.

מהו הגיל המתאים להתחיל ללמוד שחייה?

הגיל המתאים ביותר להתחיל ללמוד הוא משלושה חודשים ועד שנה מכיוון שפעוט בגיל זה בשל לשהייה במים. הם נינוחים מכיוון שסביבה זו טבעית עבורם משום שהיא דומה לסביבת הרחם בבטן אימם. תחושה זו קיימת אצל תינוקות עד גיל 18 חודשים. עד גיל זה קל יותר ללמד תינוק לעצור את נשימתו ולהכניס את ראשו מתחת למים בעוד שמגיל 19 חודשים ועד שנתיים קיים קושי בלימוד תרגיל בסיסי זה. לימוד בקבוצה הוא היעיל ביותר, הוא מדרבן את הילד ועוזר לו לרצות ללמוד ולהצליח, לכן לימוד שחייה הוא לעולם לא מאוחר מידי.
מרכז מים - שחיה לתינוקות

מה דעתכם על אמצעי עזר כגון מצופים ושאר אמצעים?

אנחנו ממליצים לתינוקות שלנו ללמוד שחייה ללא אמצעי עזר שונים. ילדים חייבים להיות ערים למצב של חתירה במים ללא אמצעי עזר. אולם אמצעי כמו קרש ציפה טוב מאוד לעזרה בלימוד שחיה. מצבו האנכי של הגוף טבוע בפעוט וקרש הציפה מעודד אותו להגיע למצב אופקי הדרוש לשחייה. ילדים שעברו שיעורי שחייה כפעוטות עוברים למצב שחייה בקלות רבה יותר בגיל מבוגר משום שהם חשים בבטחה במים בעיקר משום שהם יודעים לצלול ולהתקדם. אמצעי כמו מצופים לידיים וגלגלים יכולים לעזור לילד בגיל שנה ועד שנה וחצי בתהליך למידה משום שהמצב מעודד אותו להיעזר בתנועות רגליים לצורך התקדמות. והכי חשוב, השיעור תמיד צריך להיות מפגש של הנאה, בכי הוא מחוץ לתחום ואינו חלק מתהליך הלמידה.

מה צריך להביא לשיעור?

להביא את הפעוט כמובן ואחד ההורים או מלווה מקורב. הפעוט חייב ללבוש את אחד האמצעים המצויים בשוק למניעת יציאות הרך במים (המלצתנו על האגיס ליטל סווימרס).
בכדי למנוע זיהומים יש לשטוף את הפעוט לפני שהוא נכנס למי הבריכה במקלחות המחוממות.
ההורים הנמצאים במים ילבשו כמובן בגד ים בהתאם לרצונם (נשים שלם או ביקיני).
במקום פינת החתלה והחלפה נקייה ומוסדרת לנוחיות המשתמשים.
יש להביא בגדי החלפה לפעוט ולהורים, מגבת רחצה, וחיתול החלפה וכובע לחימום הראש. לתינוקות שאינם יונקים כדאי להכין מראש ולפני השיעור מנת אוכל (בקבוק) בעיקר בגיל מוקדם מאוד, הפעוטים מפתחים תיאבון רב במהלך השיעור.
הכי חשוב להביא ראש פתוח, רוח חיובית והרבה שמחה, זכרו אתם אלו שגורמים לפעוט לצחוק וליהנות.
אז תיהנו.

קבוצות נפרדות?

תהיה אפשרות של הפרדה בין נשים לגברים והקבוצות יחולקו בין קבוצות של אמהות ותינוק וקבוצות של אבות ותינוק.
Back to Top
שינוי גודל גופנים
ניגודיות