מרכז מים | אצטדיון טדי אגף מזרחי | טלפון: 02-6787277

סקירת יכולת השחיה של תינוקות

הסקירה הבאה באה לתת לך ההורה מידע כללי על יכולתו של הפעוט בשלבי התפתחות שונים. הסקירה מכוונת לתינוקות שלומדים שחייה מגיל צעיר, בעלי ביטחון עצמי ומרגישים בנוח בסביבה מימית. נתונים רבים מרכיבים את קצב ההתקדמות של הפעוט, כמו נוחות, ניסיון, ביטחון עצמי, תדירות שיעורים ואימונים, מוטיבציה של הילד ושל ההורים ויכולתו האישית של הפעוט. מתחילים יצטרכו ראשית להתאמן על הסתגלות לסביבה מימית ולאט לאט ירכשו יכולות ויתקדמו בשיעורי השחייה. לדוגמה: ילד בן שלוש שנים שיתחיל ללמוד שחייה יחל באותו שלב בלמידה כמו זה של פעוט בן שלושה חודשים.

irvshlim_shishi_nvpkh_chmishi_510גיל שלושה חודשים ועד עשרה חודשים

פעוטות בגיל יגיעו למצב בו ידעו לעצור את נשימתם ולצלול. פעוטות שיתמידו יוכלו כבר בגיל שנה לעצור את נשימתם למשך חמש שניות ולהתקדם במים בין שני מבוגרים. הפעוט יידע לאחוז לבד בשפת הבריכה ויידע לקפוץ ממצב ישיבה אל המים. הפעוטות יחלו להשתתף בשירה, במשחקים משותפים ויראו בצורה ברורה ממה הם נהנים יותר וממה פחות.

גיל 12 חודשים ועד 24 חודשים

כאשר לילד יש יכולת לעצור את נשימתו והוא מרגיש בטוח במים, ומרגע שידע לעמוד וללכת לבד יילמד לקפוץ לבריכה, להסתובב ולחזור אל שפת הבריכה בכוחות עצמו. לאלו שימשיכו להתאמן כבר בגיל 25 חודשים יוכלו להתקדם בעזרת עבודת רגליים בצורה חלקה וקלה.

גיל 28 חודשים ועד 36 חודשים

הילד ילמד להוציא את ראשו מהמים כדי לקחת אוויר. אולם, לימוד בגיל מוקדם מידי יגרום לילד להיות "הולך במים" ולכן לימוד הנשימה יתבצע רק לאחר שהילד למד לצוף ולשחות מתחת המים בעזרת הרגליים.


גיל 36 חודשים ועד 4 שנים

חלק מהילדים יחלו בציפה על הגב. רוב הילדים בגיל זה ירגישו טוב עם מעבר מציפה קידמית לציפה על הגב. הילדים בגיל זה מאוד אוהבים לצלול ולהתקדם מתחת למים.

סיכום

בשנותיו הראשונות יוכל הפעוט לרכוש את היכולת להרגיש במים בטוח בעצמו. אולם, דרישה ואכיפה של ההורים יוכלו רק להפריע לילד לגרום לו לאנטגוניזם בכל מה שקשור למים. לכן, ההורים רק ילוו את התפתחותו של הילד ויעודדו אותו לבצע פעולות בהנאה. ביצעו פעולות כמו הצללה וציפה על הגב כאשר הפעוט מתנגד יוכלו רק להזיק להתפתחות כושר השחייה של הפעוט.

מטרתנו היא לא רק להקנות לפעוט יכולת שחייה, אלא, לדאוג לפעוט בשלמותו, לאפשר לו ליהנות משהייה במים, ליהנות מחברת חבריו לקבוצה וליהנות מחברת ההורים. שחייה וציפה הם רק חלק קטן בהליך הקניית ביטחון עצמי, רוגע ושמחת חיים.

 

Back to Top
שינוי גודל גופנים
ניגודיות